Mamaia & Vama Veche ’15

Bükreş’te yaşamanın en güzel yanlarından biri deniz ve dağ tatilinin 2-2,5 saatlik yakın mesafelerde olması. Arabaya/motora atlayıp, haftasonuna program yapıp 2 günde havamızı değiştirmek çok kolay.

 

Romanya’da yaz geldi mi sahil sezonu açılır. Mamaia ve Vama Veche iki farklı tarzda, ikisi de çok keyifli tatil kasabası. İkisinin tarzı ve haliyle ziyaretçi profili birbirinden çok farklı:) Bize keşif olsun taştan olsun; her ikisine gitmişliğimiz çok da keyif almışlığımız var.
Mamaia Bükreş’e 230km uzaklıkta. Cumartesi sabah yola çıkıp, pazar akşamı dönmek tatil moduna girmek için yetiyor. Mamaia Karadeniz boyunca uzanan 8km uzunluğunda geniş bir sahil; yan yana bir çok beach kulüp bulunuyor. Buradaki beach kulüplerin tarzı yüksek seste müzik, güzel yemek, güzel kızlar:) Özellikle Ego, Fratelli, Le Gaga ve Loft gündüz gece farketmeden eller havaya modunda. Zaten gün batımından sonra kulübe dönüşüyor. Arkadaş grubuyla sahilde dans etmek, Mamaia piyasası ile tanışmak için ideal:) Ama sahile uzanayım, kitabımı da okuyayım ve güzel müzik dinleyip güzel yemek yiyeyim diyenler için en ideal yerlerden biri Marttinez Beach.

 

Bizim en çok gittiğimiz yer ise Playa Papaya; chill out müzikler, rahat minderler, güzel kokteyller ile çok rahat bir tesis. Son olarak da Oha beach yine aynı rahatlığı yaşadığımız bir diğer mekan. Deniz sığ; rüzgar denizden sahile doğru esiyor ve kitesurf yapılan bir çok okul var.

Mamaia’da kalınacak bir çok otel alternatifi var; fakat haftasonu Bükreş’ten çok fazla insan buraya geldiğinden önceden mutlaka rezervasyon yaptırmalı. Bahsetmeden geçemeyeceğim, Mamaia’nın çok artist bir belediye başkanı var-Radu Mazare. Öyle ki Mamaia tanıtım kliplerinde jet skiye binerek tanıtıma en üst merciiden katkıda bulunuyor.

Romen şarkıcı Delia’nın A lu Mamaia klibi Mamaia’nın ambiansını çok güzel özetliyor. Burada jet ski yapan genç de bahsettiğim belediye başkanları:) Yöneticilerin vizyon geniş olunca tatil beldesi de nasibini alıyor tabii.

 

Bir diğer tatil beldesi da Vama Veche. Yine Karadeniz sahilinde Mamaia’nın 30km güneyinde, Bulgaristan sınırına yakın, Mamaia’nın tam tersine çok bâkir, genelde hippielerin, alternatif gençlerin camping alanlarında takıldığı, nüdist sahillerin olduğu dinamik bir yer. Son dönemlerde güzel müzik çalan birçok alternatif mekan açılmış. Expirat bizim favorimiz. Güzel müzik, yemekler ve dekorasyonla çok keyifli. Akşam da bar olarak devam ediyor. Buranın dışında Acolo ve Amphora da denediğimiz ve çok keyif aldığımız diğer beachler.

Vama Veche aynı zamanda eski bir rock grubunun ismi. Yaz döneminde bir çok müzik festivaline ev sahipliği yapıyor. Zaman zaman da hızla inşaası devam eden oteller ve tesisler için protestolar oluyor. Vama Veche’nin özgür ruhuna kapitalizmin gölgesi düşmez umarız.

Bir daha Romanya’ya yolumuz düşerse bizi tekrar bekleyin Mamaia & Vama Veche;)

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s