Danube Delta’15

Romanya’da yaşamadan önce ne yazık ki bu ülkenin bu kadar güzel doğası olduğunu bilmiyorduk. 2,5 sene boyunca burda yaşarken o kadar güzel köşelerini keşfettik ki şimdi buraları herkese tanıtmayı bir borç ve keyif biliyoruz:) Ne de olsa Romanya bizim harika seneler geçirdiğimiz ikinci ülkemiz!

Ve Romanya’da bir cennet- Danube Delta’ya ev sahipliği yapan Tulcea şehri. Avrupa’nın bir çok şehrini dolaşan görkemli Tuna (Danube) nehrinin Karadeniz ile buluştuğu Volga deltasından sonra Avrupa’nın 2. en büyük delta ovası. Yaklaşık 5.000km2’lik bir alana yayılmış verimli sulak toprakları ile çok çeşitli kuş türlerine, egzotik su bitkilerine ev sahipliği yapan kanallardan ve göllerden oluşan yemyeşil bir doğa harikası.

Delta üç ana kola ayrılıyor: Chilia, Sulina ve Sfantu Gheorge bölgeleri. Her bölgenin birbirinden güzel olduğunu okuyoruz ve biz güneydeki Sfantu Gheorge bölgesinde Green Village isimli otelde kalıyoruz. Sfantu Gheorge’ye gitmek için Murighiol’e arabayla gelip, burada arabayı bırakıp otele ulaşmak için 1 saat 15dk bot yolculuğu yapmak gerekiyor. Yol uzun sürse de, bizi karşılayan doğa ve bu butik otel buna değerdi dedirtiyor. Sabahları kuş sesleri ile uyanıp, gündüz kurbağa sesleri ile güneşlenip, akşamları ağustos böcekleri eşliğinde uyuyoruz:)

Otelden deltanın kanallarını gezmek için bot kiralıyoruz. Ellerimizde fotoğraf makinaları, telefonlar, go pro ile foto çılgınlığı yaşayarak bir kaç saat geziyoruz. Pelikan sürüleri, nilüferlerin envai çeşit rengi harika. Sazlıkların arasından sessizce geçerken karşımız ne çıkacağının heyecanı da ayrı bir ürkütüyor:)

Otel aynı zamanda Karadeniz sahiline de çok yakın. Yürüyerek sahile gidip kumsalda da güneşlenmek, denize girmek mümkün.

Sahile yürürken balıkçı teknelerini de izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s