Amalfi Sahili-Italya

Sorrento’dan Capri’den sonra bir Italyan harikası Fiat 500’ümüz ile Amalfi’ye geçiş yapıyoruz. Burada 5 gece kalacağız. Bu arada Amalfi sahili oldukça çok dar bir sahil; hatta yolun bazı kısımlarında trafik lambaları tek yöne geçiş veriyor ve beklemek durumunda kalıyorsunuz. Bu açıdan küçük araba veya motorsiklet ile gezmek önemli bir nokta. Biz Napoli’den Amalfi’ye 2 haftalık bir gezi planladığımız için arabayı Napoli Europe Car’dan kiraladık.

Amalfi’de, Conca dei Marini isimli bir yerleşimde La Cicale Apartments’da kalıyoruz. Burası, muhteşem manzarası olan Fior de Furore fiyordu ve leb-i derya deniz manzaralı yazlık bir ev. Ev sahibi çok tatlı ve heyecanlı bir kadın. İsmini hatırlayamadım ama eve girişimizle bize civarda yapılacakları 10 dk’da süper özetliyor. Evimiz çok şirin; tatlı bir balkonu ve açılır kapanır bir mutfağı var. Otelin verdiği kahvaltı hizmetine ek olarak evimizin yakınındaki bakkaldan zeytinyağı, kuru domates, peynir, zeytin gibi ek malzemeler alıp, her sabah balkonumuzda Türk kahvaltısı zenginlğinde ama Italyan lezzetleri ile çok keyifli bir kahvaltı yapıyoruz. Ocaktaki mochapot ile de kahvaltı sonrası keyif kahvelerimizi yapıp gezmeye çıkmadan önce enerji topluyoruz.

Bizim kaldığımız otel Path of Gods isimli trekking rotasına çok yakın. Bu bölgede çok fazla trekking rotası olduğunu okumuştum ama bu kadar güzel bir deneyim yaşayacağımızı önceden kestirememiştim. Bu bölgeye gidenler burayı mutlaka ve mutlaka denemeli. Path of Gods, Aregola’dan başlayıp Nocelle’ye (Positano’nun yukarısında) kadar devam eden yaklaşık 10km’lik bir trekking yolu; hepsini tamamlamaya gücünüz yeter ise Nocelle’den kısa sürede Positano’ya inebilirsiniz. Biz arabamızı Aregola’ya yakın bir yerde bıraktıgımız için tüm yolu tamamlamadan; 3-4 km sonra geri dönüp toplamda 6-8km’ye yakın bir yürüyüş yapmış oluyoruz. Bu yol tek kelime ile harika. Düşününkü kocaman bir dağın yamacında ; bir tarafınız muhteşem Amalfi sahili manzaralı, bir tarafınız yemyeşil kayalıklar; karşınızdan keçi sürüsü geliyor; Positano’nun büyülü manzarası karşınızda. Harika , harika , harika. Hiç unutmayacağımız müthiiş bir yorgunluk. Aşagıda bu geziye özel bir videomuz var; kelimelere anlatamadığım bu güzelliği izlemenizi öneriyorum.

Amalfi’de yapılacak birçok şey var. Bu yüzden buraya 5 gün ayırmakla doğru bir karar vermişiz. Amalfi merkezi, şirin ufak bir yer. St Andrea Kilisesi merkeze girince uzun merdivenleri ile karşılıyor. Bu kilisenin görkemli bronz kapıları 1065’de Konstantinopolis (İstanbul)’de yapılmış. Merdivenlerde, fırsatı hiç kaçırmadan tabiki bol bol resim çekiyoruzJ Buranın ara sokaklarında dolaşmak da keyifli. Positano’ya hem benzer hem de farklı bir havası var. Positano tam deniz kenarında bir kasaba olduğu için çok daha romantik. Amalfi biraz daha şirin bir çarşı havasında.

Amalfi de denize girmek için de çok güzel yerler var. Benim son gün ggoglemaps uydudan bakınırken bulduğum ve tüm gün keyif yaptıgımız Lido Degli Artisti koyu. Burası ufacık; upuzun merdivenlerle indiğiniz ama verdiğiniz efora kat kat değecek muhteşem bir koy. Biz Atilla ile böyle bakir, ufak, bir nebze sessiz, berrak ve dümdüz suyu olan sahilleri çok seviyoruz. Burası tam da öyle bir yer işte. Değmeyin keyfimizeJ Lido Degli Artisti koyundaki deniz sefasından sonra otelimizin çevresini daha ayrıntılı gezmek için yola çıkıyoruz. Conca dei Marini tatlı mı tatlı bir balıkçı kasabası. Merdivenlerden inip, ufacık bir limana geliyoruz. Çocuklar balık tutmak için tekne ile açılıyorlar. Burası çok huzurlu bir yer. Oturup sessizliği dinliyoruz. Yine aynı bölgede Grotta dello Smereldo ( Zümrüt Mağarası) mutlaka görülmesi gereken bir yer; biz inemedik; hava gezi yapmaya çok müsait değildi ama bu yemyeşil sularla çevrili mağarayı görmek gerek. Son olarak da muhteşem fiyord Fiordo di Furore . Burası iki yüksek kayanın arasından kıyıya keskin bir girinti yapan denizin oluşturduğu muhteşem bir plaj. Buraya saat 14:00’den sonra gölge geldiği için denize girmedik ama merdivenlerden aşağıya inip burada biraz oturmak ve hatta gece gelip keyif bu romantizmi yaşamayı öneririm. Gerçekten çok büyülü bir yer- aynı zamanda bizim de kaldıgımız evin balkonundan gördüğümüz muhteşem manzaranın bir parçasıJ

Amalfi’de kalırken akşamları en yemek yemekten en çok keyif aldığımız yer La Bonta del Campo. Yemekler on numara; deniz ürünleri, makarnaları enfes. Bu civarda kalırsanız tavsiyemizdir.

Amalfi’de kalırken civarı gezmek de çok keyifli. Salerno merkezine doğru, sahilde Ravello,Minori, Maori isimli çok tatlı kasabalar var. Özellikle Ravello’ya gitmeyi öneriyoruz. Burası Unesco Dünya Mirası listesine alınmış, Villa Rufolo ve Villa Cimbrone isimli iki ünlü yazlık villanın bulunduğ yer. Amalfi sahilinin üstünde dik kayalıkların yamacındaki taraçalara kurulmuş bu iki villanın bahçeleri , palmiye ağaçları, rengarenk çiçekleri, çeşmeleri ve heykelleri ve muhteşem manzarası görmeye değer. Burada sık sık klasik müzik festivalleri oluyor; ee bu manzara ve ambiansa da klasik müzik yakışırJ

5 günlük Amalfi tatilimizin ve iki haftalık Napoli- Vezüv-Pompeii- Sorrento-Capri-Amalfi tatlimizin sonuna geliyoruz. Hedef tekrar araba ile Napoli’ye dönüp; oradan evimize Bükreş’e geri dönmek. Buraya tekrar gelmek için şimdiden sabırsızlanıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s