Venedik-Italya

Venedik’e Milano’ya gittiğimizde hızlı trenle günübirlik geçmiştik. Yaklaşık iki saatlik bir yolculuk olduğu için sabah gidip, akşam dönmek gayet mantıklı.

Venedik her sene 2mm batıyor; özellikle son yıllardaki iklim değişikliği nedeniyle şehirdeki yağış oranları, ve su seviyesi git gide  artıyor adaların yavaş yavaş batmasına neden oluyor. Bu açıdan bir an önce Venedik’e gitmekte fayda var.

Şehirdeki kanallar ve gondollar, eski köprüler, meşhur renkli Murano camlarıyla süslenmiş vitrinler, daracık sokaklar, butik restoranlar ile tam bir görsel şölen burası .Venedik’in neden üzerine yapışmış ‘romantik şehir’ lafının neden gerçek olduğunu anlamak 10 dakikanızı aliyor. 

Venedikte her yere yürüyerek gitmek , kenti ters S şeklinde kesen nehirden de karşı kıyıya bot otobüslerle geçmek gerek. Görülmesi gereken en önemli yerler Piazza San Marco, Venedik’in en büyük kanalı Grand Canal‘daki  Ponte di Rialto Köprüsü,  San Marco bazilikası ve hemen karşısındaki çan kulesi Campanile di San Marco, saray Palazzo Ducale ,  ve zamanınız varsa rengarenk tatlı evlerin bulunduğu Burano adası .

Grand Canal’ın başından veya sonundan Vaporettoya binip kanal turu yapmak da Venedik’in olmazsa olmazı. Gezerken bir çok çiftin evlenme teklifi anlarına şahit olabilirsiniz.

Biraz fazla turistik olacak ama zaten Venedik de herşey çok turistik. Bu açıdan sıkıntıya girmeden meydandaki , Venedik’in, hatta dünyanın en meşhur kafelerinden biri olan Caffe Florian’da bir kahve içmeden gitmeyin

Biz Aralık ayında gittiğimiz için çok keyif alamadık; çünkü çok çok soğuktu; bu açıdan baharda gitmekte fayda var ki dışarda gezmenin keyfine varabilesiniz ama yine de cektiginiz her fotograf bir tablo gorunumunde olacagi kesin. 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s