Braşov & Poiana Brasov-Romanya

 

Bükreş’te yaşamanın en çok sevdiğimiz yanlarından biri haftasonları çok kolay kaçamaklarla 2saat içinde kayak merkezlerine ulaşablmekti. Bunlardan biri de Poiana Brasov.

Brasov Romanya’nın en büyük yedinci kenti ve Güney Karpatlar dağlarının eteklerinde yer alan şirin mi şirin bir şehir. Avusturya Macaristan imparatorluğu döneminde bu topraklara yılları arasında Almanya’dan ciddi bir nüfus getirilmiş ve 1141-1300 yılları arasında kent inşaası, maden işletilmek ve Transilvanya topraklarına ekim yapmak ve mahsul edebilmek için görevlendirilmiş. Bu yüzden de burası butik bir Alman kasabası havasındadır. Şehirde hala ciddi bir Macar nüfusu yaşamaktadır. Black Church, Casa Stafului, Hirscher Haus ve kilise etrafındaki meydan belli başlı görülecek yerler arasındadır.

skiharita

Burada kalınacak en güzel oteller Casa Wagner ve Hotel Bella Muzika.

 

Şehirden dağa doğru çıktığınızda ise muhteşem Poiana Braşov’a geliyorsunuz. Burası çok bakımlı, çok güzel otellerin olduğu bir kayak merkezi. Pistler çok uzun değil ama Türkiye’deki tüm pistlere kıyasla daha geniş ve uzun olduğu kesin. Bizim denediğimiz iki otel de çok güzel , Alpin Resort ve Aurelius Imparatul Romanilor. Uludağ’a kıyasla aldığınız hizmet fiyat dengesi çok daha iyi.

Kayak kiralamak gayet rahat ama Türkiye’deki gibi kıyafet kiralamak çok yaygın olmadığından sıkıntı oluyor. Pistler çok keyifli, uzunluğu 6km ye varan pistler mevcut. Tüm gün kayıp sonra otelde spa yaptırmak ve ardından güzel bir yemek kadar keyiflisi yok.

Bahar ve yaz aylarında da buraya barbekü ve pikniğe gelen çok insan var. Yemyeşil doğası ile her mevsim ayrı tadı var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s